14 lutego 2023
Fot. Pascal

Nowa książka Kingi Eysturland

Nasza redakcyjna koleżanka – Kinga Eysturland, na co dzień mieszkanka Klaksvíku – nie zwalnia tempa! 22 lutego 2023 roku będzie miała miejsce premiera jej książki „Wyspy (bardzo) Owcze. Gawęda północnoatlantycka”.

 

„Znajdziemy tu dużo wspomnień, obserwacji, anegdot, a także mnóstwo ciekawych informacji o zielonej krainie na północnym Atlantyku” – mówi Kinga. „Moim pierwotnym założeniem było subiektywne podejście do przedstawienia Wysp Owczych i niepowielanie treści publikacji, które już pojawiły się na polskim rynku. W książce jest dużo wątków prywatnych i przemyśleń osobistych, więc ktoś, kto nie zna mnie dobrze, może być chwilami zaskoczony. Poza tym oddaję też głos rodowitym Farerom, którzy fantastycznie uzupełniają moją opowieść” – opowiada autorka.

 

Kvøldseta – źródło inspiracji

Publikacja czerpie z tradycji gawędy. „Kiedyś jedna z moich turystek orzekła, że jestem urodzoną gawędziarą, więc postanowiłam trzymać się formy, która rzekomo wychodzi mi najlepiej. Potraktujmy tę książkę niczym pisaną kvøldsetę, czyli dawną farerską opowieść ludową, tyle że w wersji po polsku”.

 

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Pascal, które o publikacji Kingi Eysturland „Wyspy (bardzo) Owcze. Gawęda północnoatlantycka” pisze następująco:

 

„Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie życie w miejscu otoczonym oceanem? Czy udałoby się wam zapuścić korzenie w krajobrazie skalistym, jałowym i niegościnnym, smaganym deszczem przez lwią część roku? Czy potrafilibyście odnaleźć się w sąsiedztwie wszędobylskich owiec i w społeczeństwie wielkości małego miasteczka, gdzie presja społeczna potrafi dać w kość bardziej niż urząd skarbowy? To miejsce istnieje naprawdę i leży na 62˚ szerokości geograficznej północnej. Jedni nazywają je domem, drudzy synonimem zesłania. Inni odnaleźli tu spokój, bezpieczną przystań, a może nawet siebie. Ta książka to więcej niż subiektywny przewodnik turystyczny. To poniekąd instrukcja, jak przetrwać na północnym Atlantyku, ale przede wszystkim osobista – czasami zabawna, czasami nieco kontrowersyjna – opowieść o tym, jak się w takim miejscu zadomowić, a z czasem nawet zakochać”.

 

Książkę można już zamawiać - jest ona dostępna m.in. w sieci EMPiK.

 

Półka się wydłuża

Warto dodać, że nowa publikacja Kingi Eysturland, która dokonała już historycznego, pierwszego polskiego przekładu książki z języka farerskiego, będzie kolejną „wyspiarską” pozycją książkową w dorobku członków naszego zespołu redakcyjnego. Na półce są już „Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc”, „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”, „Wyspy Owcze” i „Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy”, który w 2022 roku otrzymał Nagrodę Magellana.

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Pascal

01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w
30 kwietnia 2024
Kilka miesięcy temu farerska narodowa organizacja turystyczna Visit Faroe Islands ogłosiła nową strategię dla sektora turystycznego do roku 2030. Jej hasłem przewodnim, wokół którego już powstają produkty turystyczne, jest Heim
08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981