01 maja 2024
Sornfelli - kopuły mieściły niegdyś instalacje wojskowe, obecnie pracują tu urządzenia cywilne.

Wyspy Owcze: szczyt NORDEFCO

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Sornfelli. Fot. YouTube

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w pełni natowskim składzie – po oficjalnym włączeniu Szwecji do Sojuszu w marcu tego roku.

 

1 stycznia 2024 roku dwuletnie przewodnictwo w NORDEFCO  (Nordic Defence Cooperation) objęła Dania, dla której priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa na północnym Atlantyku i w Arktyce. Zapewne stąd wynikała decyzja organizacji szczytu na Wyspach Owczych, posiadających strategiczne położenie, biorąc pod uwagę kontrolę przestrzeni powietrznej i pasa wód morskich pomiędzy Islandią a Szkocją.  Wprawdzie na archipelagu nie ma obecnie żadnych sił duńskich poza biurem łącznikowym, a wpięty w natowski system radar dalekiego zasięgu na szczycie Sornfelli (749 m n.p.m.) na wyspie Streymoy zakończył działalność w 2007 roku (kopuły na Sornfelli mieszczą obecnie urządzenia cywilne), wobec zmiany sytuacji w Europie Wyspy Owcze będą odgrywały coraz większą rolę w działaniach Sojuszu. 

 

 

Ministrowie obrony państw nordyckich oraz przedstawiciele Grenlandii i Wysp Owczych (Wyspy Owcze reprezentował Høgni Hoydal, minister spraw zagranicznych, przemysłu i handlu) podpisali w Tórshavn dokument o nazwie „Wizja nordyckiej współpracy obronnej 2030”. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie wspólnych operacji wojskowych w północnej Europie oraz ich planowanie z kluczową rolą logistyki, warunkującej sprawne przemieszczanie sił pomiędzy krajami. Ściślejsza ma być także współpraca krajowych przemysłów obronnych, z wiodącą rolą Szwecji. Należy podkreślić, że mimo pewnej odrębności w ramach Sojuszu, wszelkie działania grupy nordyckiej przebiegają w ścisłej współpracy z dowództwem NATO w Brukseli.

 

Jednym z głównych tematów spotkania była także sytuacja na Ukrainie i pomoc państw nordyckich, które od początku wojny przekazały ЗСУ (Siły Zbrojne Ukrainy) uzbrojenie, amunicję i innego typu wsparcie o łącznej wartości 13 mld EUR.

 

NORDEFCO zostało utworzone w 2009 roku przez Danię, Norwegię, Szwecję, Finlandię i Islandię, mimo że Finlandia i Szwecja były wówczas państwami neutralnymi. Wchodzące w skład Królestwa Danii autonomie – Wyspy Owcze i Grenlandia – nie posiadają własnych sił zbrojnych. Bezpieczeństwo zapewnia im wydzielona część duńskich sił zbrojnych - Arktisk Kommando - z siedzibą w grenlandzkim Nuuk. Własnej armii nie ma także Islandia, polegając na osłonie sił NATO.

 

Więcej o NORDEFCO:  www.nordefco.org

 

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w