20 marca 2024
Nordyckie opowieści - nowa książka o legendach z Północy

Nordyckie opowieści

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. MocMedia

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Jeśli ktoś z Państwa lubi baśnie, klechdy a nade wszystko legendy o tajemniczych mieszkańcach Północy, to spieszymy z informacją, że 20 marca 2024 roku oficjalnie zadebiutowała książka "Nordyckie opowieści", poświęcona tej tematyce. Oczywiście nie mogło zabraknąć w niej Wysp Owczych.

 

Cztery skandynawistki – Agnes Ársól Bigowska, Kinga Eysturland, Anna A. Prorok i Emiliana Konopka – wybrały i przetłumaczyły podania z Islandii, Norwegii i Wysp Owczych. Co ważne, przełożono je po raz pierwszy na język polski. O legendy z Wysp Owczych zadbała nasza redakcyjna koleżanka, Kinga Eysturland, dla której "Nordyckie opowieści" są kolejną publikacją książkową związaną z farerskim archipelagiem.

 

W podróży przez świat nordyckiej wyobraźni autorki przyjęły klucz tematyczny: mamy zatem rozdziały poświęcone ukrytym istotom, wodnikom, stworom morskim, trollom i olbrzymom, czarownicom, upiorom, potworom i historiom legendarnych bohaterów z krwi i kości. W każdym z nich znalazły się przekazy z Islandii, Norwegii i Wysp Owczych, co daje także okazję do porównań, gdyż niektóre wątki mają wyraźne wspólne cechy. Całość utrzymana jest w klimacie tradycyjnych opowieści, jakie dawniej snuto na Północy w czasie długich, zimowych wieczorów.

 

Nie zabrakło także spojrzenia na miejsce legendarnych bohaterów we współczesnej kulturze czy w życiu gospodarczym, czego przykładem w farerskim przypadku jest nadanie jednemu z gatunków piwa powstającego w mikrobrowarze Biksupskeldan nazwy Snæbjørn. Browarnicy z wyspy Suðuroy upamiętnili w ten sposób pewnego młodzieńca z Hvalby, którego – według miejscowego podania – zgubiła płomienna miłość.

 

 

Kópakona z Kalsoy na Wyspach Owczych

 

Cennym uzupełnieniem są grafiki autorstwa Sylwii Chrabałowskiej, mapki, ukazujące położenie związanych z legendami miejsc, zdjęcia oraz kody QR, odsyłające do treści multimedialnych. Dzięki tym walorom książka jest źródłem podróżniczych inspiracji, o ile sami chcemy zaplanować swój pobyt na Północy.

 

Wybierając się na Wyspy Owcze i poznawszy dzięki "Nordyckim opowieściom" historię Kópakony, zapewne nabierzemy ochoty, by zobaczyć jej efektowną rzeźbę na wyspie Kalsoy. Przejeżdżając przez Øravík winniśmy mieć się na baczności przed wyprowadzonymi z równowagi skrzatami, a spoglądając na wynurzającego się z jeziora Sørsvásvatn rumaka będziemy wiedzieli, że to porywający ludzi Nykur. I że lepiej trzymać się od niego z daleka, choć to tylko efektowna instalacja.

 

Gratulujemy autorkom i wydawnictwu świetnej publikacji, dostępnej w wybranych księgarniach i na stronie MocMedia: www.mocmedia.eu

 

 

30 kwietnia 2024
Kilka miesięcy temu farerska narodowa organizacja turystyczna Visit Faroe Islands ogłosiła nową strategię dla sektora turystycznego do roku 2030. Jej hasłem przewodnim, wokół którego już powstają produkty turystyczne, jest Heim
08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi